Kot brytyjski długowłosy

Kot brytyjski długowłosy, znany również jako British Longhair, to rasa, która powstała z połączenia kota brytyjskiego krótkowłosego z kotem perskim. Jest to rasa o wyjątkowej urodzie, która zyskała uznanie i popularność wśród miłośników kotów.

kot brytyjski długowłosy

Pochodzenie i historia rasy

Koty brytyjskie przybyły na Wyspy Brytyjskie razem z legionami rzymskimi. Zadaniem tej rasy było chronienie zapasów żywnościowych przed gryzoniami: myszami i szczurami. Przodkowie tych kotów przywiezieni zostali do Europy z Egiptu. Historia kota brytyjskiego długowłosego jest ściśle związana z II wojną światową, kiedy to liczba kotów brytyjskich znacznie się zmniejszyła. W latach 50. XX wieku, aby wzmocnić populację, hodowcy skrzyżowali koty brytyjskie z persami niebieskimi, tworząc nową, długowłosą odmianę. Rasa ta dwukrotnie przeżywała kryzys, będąc na skraju wymarcia, ale dzięki staraniom hodowców została odrestaurowana.

Wygląd i charakterystyka fizyczna długowłosego brtyjczyka

Koty brytyjskie długowłose należą do dużych ras kotów. Ich ciało jest mocne i muskularne, z krótkimi i mocnymi łapkami oraz zaokrąglonym na końcu ogonem, który tworzy pióropusz. Głowa jest wyraźnie zaokrąglona, z szerokim i prostym nosem. Uszy są małe, krótkie i szeroko otwarte u nasady. Oczy są duże i okrągłe, szeroko rozstawione. Futro jest odstające, puszyste, gęste i proste, z pożądaną kryzą i portkami.

brytyjczyk długowłosy

Charakter i zachowanie kota brytyjskiego długowłosego

Koty brytyjskie długowłose są spokojne i inteligentne, z wyrazistym charakterem. Są dumne, pewne siebie i ciekawskie. Mimo że kocięta mają dużo energii, dorosłe osobniki są dość spokojne i nie wykazują zamiłowania do wspinania się i wchodzenia na meble. Są to koty, które szybko przywiązują się do swojego opiekuna i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, w tym z psami.

Pielęgnacja i zdrowie

Kot brytyjski długowłosy jest prawdziwym domatorem, który dobrze czuje się w mieszkaniu, także tym o małym metrażu. Jego sierść niemal nie wymaga czyszczenia i nie filcuje się, ale warto czesać go 2 razy w tygodniu, a gdy linieje – częściej. Koty te rzadko miauczą i zwykle sygnalizują w ten sposób prośbę o jedzenie lub ból. Warto podawać im przysmaki odkłaczające, aby pomóc w wydalaniu połkniętych włosów.

Żywienie kotów brytyjskich długowłosych

Koty brytyjskie długowłose łatwo tyją, dlatego ich dieta powinna być dobrze zbilansowana. W diecie powinny znaleźć się mięso, warzywa i nabiał. Kupując gotową karmę, zwróć uwagę na wysoką zawartość mięsa. Jeśli podajesz kotu suchą karmę, pamiętaj o dostępie do wody. Kot brytyjski długowłosy to rasa, która z pewnością przyciągnie uwagę swoim pluszowym futrem i spokojnym charakterem. Jest to idealny wybór dla osób szukających towarzyskiego i łatwego w obsłudze kota, który będzie cieszył oko swoją elegancją i dostojnością.