Kot brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy to rasa, która jest znana i ceniona na całym świecie. Charakteryzuje się miękkim futrem, miedzianymi oczami i jest jedną z najstarszych ras znanych w Wielkiej Brytanii. Brytyjczyk jest kotem odważnym.

kot brytyjski krótkowłosy

Pochodzenie i historia rasy kotów brytyjskich krótkowłosych

Koty brytyjskie krótkowłose przybyły na Wyspy Brytyjskie razem z legionami rzymskimi. Zadaniem tej rasy było chronienie zapasów żywnościowych przed gryzoniami: myszami i szczurami. Przodkowie tych kotów przywiezieni zostali do Europy z Egiptu.

Wygląd i charakterystyka fizyczna

Koty rasy brytyjskiej są średniej lub dużej wielkości, z samcami ważącymi od 4 do 8 kg, a samicami od 3 do 5 kg. Mają silne, muskularne ciało z dużą, okrągłą głową – z charakterystycznymi fałdami i dobrze rozwiniętymi policzkami. Te koty rasowe posiadają krótkie i silne łapki oraz gruby ogon. Sierść kota brytyjskiego jest krótka, miękka i gęsta, lekko odstająca od ciała – w dotyku przypomina plusz. Koty brytyjskie występują w około 150 odmianach kolorystycznych.

Zachowanie i temperament

Koty brytyjskie są przyjacielskie, spokojne, cierpliwe i bardzo inteligentne. Mają silny charakter i umiarkowany temperament. Jako opiekuna zwykle wybierają sobie jednego domownika, ale ponieważ obca jest im agresja, nadają się również do domu z dziećmi.

brytyjczyk krótkowłosy

Pielęgnacja kota brytyjskiego krótkowłosego

Pielęgnacja kota brytyjskiego krótkowłosego nie jest skomplikowana. Ich sierść wymaga regularnego czesania, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Zaleca się czesanie raz w tygodniu, ale w okresach linienia (wiosna, jesień) należy kota szczotkować codziennie.

Zdrowie kota rasy brytyjskiej

Koty brytyjskie krótkowłose są generalnie zdrową rasą, ale jak wszystkie rasy, mogą być podatne na pewne dziedziczne schorzenia. Przeciętna długość życia kotów brytyjskich to 15-20 lat.

Kot brytyjski krótkowłosy to rasa o silnym charakterze, umiarkowanym temperamencie i wyjątkowym wyglądzie. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, co czyni je idealnymi towarzyszami dla wielu rodzin.